9 Şubat 2016 Salı 15:39
Köşe Yazarımız Olmak İster misiniz? Başvurmak için tıklayın.

Dışişleri Bakanlığı ile Kürt Konseyi, Rojava'yı Görüşecek

Haber: Dışişleri Bakanlığı ile Kürt Konseyi, Rojava'yı Görüşecek
06 Ekim 2013 Pazar - 19:52 Haberler.Com [5151713]

Suriye'nin kuzeyini yöneten ve yarısı PYD'lilerden oluşan Kürt Yüksek Konseyi'nden bir heyet, Dışişleri Bakanlığı ile görüşmek için Türkiye'ye geldi.Heyetin Ankara temaslarında bölgedeki gelişmeleri aktarıp, sınır kapılarının insani yardıma açılmasını isteyeceği ve El Kaide grupları ile süren çatışmalara ilişkin detay verecekleri öğrenildi.

TÜRKİYE'YE GEÇTİLER

Suriye kaynaklı ANHA haber ajansı, bölgede faaliyet gösteren Kürt örgütlerinin oluşturduğu Kürt Yüksek Konseyi üyelerinden İlham Ehmed, Ebdulselam Ehmed, Mistefa Meşayix ve Mehemedê Musa'dan oluşan heyetin dün öğleden sonra Rojava'nın Dirbêsiyê ilçesinden Mardin'in Kızıltepe ilçesinin Şenyurt beldesindeki sınır kapısından Türkiye'ye geçtiğini duyurdu. Milliyet'in haberine göre, dün akşam Mardin üzerinden Diyarbakır'a geçen heyet üyelerinin bugün Ankara'ya geçeceği öğrenildi. Ankara'da Dışişleri yetkilileri ile görüşecekleri ileri sürülen heyetin ayrıca bazı Avrupa ülkeleri büyükelçileri ile de bir araya gelecekleri bildirildi.

PYD EŞBAŞKANI DA GELMİŞTİ

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'de bir süre önce İstanbul'a gelmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun davetlisi olarak ilki 23 Temmuz'da, ikincisi 13 Ağustos'ta iki kez İstanbul'a gelen Müslim, Dışişleri yetkilileri ile biraraya gelmişti. Kürt Yüksek Konseyi'nin ziyaretinin, Rojava'da geçici yönetim çalışmalarının sürdüğü ve Cenevre Konferansı tartışmalarının yapıldığı bir dönemde Türkiye'ye gelmesi dikkat çekti.

İlgili Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış.
Yorumunuzu Yazın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde MardinHaber.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Say